Zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać

  • Dom To Praca petycja

W kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!” na co dzień walczymy o prawa konsumentów. Tym razem chcemy Wam opowiedzieć historię Tomka. Jest on jednym z ok. 200 tys. obywateli, o których prawa również walczymy w INSPRO – opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy pobierają świadczenia w wysokości 520 zł lub 1406 zł i nie mogą dorabiać.

Polskie prawo im tego zabrania – muszą całkowicie porzucić pracę, aby móc otrzymywać świadczenie, które często nie starcza na zaspokojenie potrzeb zarówno ich samych, jak i ich podopiecznych.

Uważamy, że konieczne jest umożliwienie opiekunom osób niepełnosprawnych połączenia pobierania świadczeń z dorabianiem. System wsparcia opiekunów osób wymagających stałej opieki jest dezaktywizujący i odbiera określonej grupie społecznej realne prawo do pracy zawodowej. Biorąc pod uwagę niski poziom zabezpieczenia socjalnego  opiekunów, możliwość uzyskania choćby jednorazowo lub sporadycznie dochodu z pracy mogłaby ograniczyć ryzyko wykluczenia części opiekunów i ich bliskich – tak aktualny stan prawny i jego skutki ocenia dr Rafał Bakalarczyk, ekspert kampanii „Dom to Praca”, badacz polityki wobec osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, od lat zaangażowany w działalność społeczną w tym zakresie.

Poznaj historię Tomka

Podpisz petycję i zmień prawo. Pozwól opiekunom dorabiać.