Ustawa w pigułce: Znakowanie bez GMO – Kontrola i kary
Zapraszamy do przeglądu proponowanych przepisów. Rzucimy też okiem na minione lata i walkę Instytutu Spraw Obywatelskich o wprowadzenie znakowania bez GMO w Polsce.
Kto będzie nadzorował przestrzeganie nowych przepisów i co będzie groziło za ich złamanie?
Organy kontroli
Przestrzeganie przepisów będą kontrolowały:
- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych,
- Inspekcja Weterynaryjna,
- Inspekcja Handlowa.
Wysokość kar
Za oznakowanie produktów jako wolne od GMO, chociaż takimi nie są, grozi kara pieniężna w wysokości do 10-krotnej wartości korzyści majątkowej uzyskanej lub która mogłaby zostać uzyskana przez wprowadzenie produktu na rynek, nie niższa niż 2 tysiące złotych.
Za brak badań laboratoryjnych i/lub dokumentów – kara pieniężna w wysokości do 40-krotnego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający nałożenie kary (…) nie niższa niż 4 tysiące złotych.
Kary trzeba będzie zapłacić w ciągu 30 dni. Pieniądze trafią do budżetu państwa.
Więcej o temacie: Ustawa w pigułce: Znakowanie bez GMO – Jakich produktów dotyczy?
Wg. mnie kary są zbyt niskie…będą jedynie zachętą do bezpodstawnego używania znaku w kontekście możliwych zysków wynikających z jego użycia…w przemyśle spożywczym zbyt trywialnie podchodzi się do kar dlatego konsumenci są oszukiwani na potęgę…przykład: „produkt bez glutaminianu sodu”…ale czy na pewno skoro w składzie jest ekstrakt drożdżowy?…chemiczny zamiennik tego pierwszego! Takie przypadki można mnożyć…