fbpx

Nasz cel

Po pierwsze

Wprowadzenie znakowania „wolne od GMO”

Kampania ma na celu wprowadzenie w Polsce systemu znakowania „wolne od GMO”, informującego o braku genetycznie modyfikowanych organizmów w żywności. Taki system wyróżnia także produkty (mięso, nabiał, jajka) pochodzące od zwierząt karmionych paszami bez GMO. Stosują go już u siebie m.in. Austriacy, Niemcy, Francuzi, Słoweńcy. Uważamy, że to działania godne naśladowania. Więcej o idei znakowania „wolne od GMO” w naszym raporcie eksperckim „Znakowanie żywności wolnej od GMO. Propozycja dla Polski”.

Stoimy po stronie rolników i producentów żywności, ale przede wszystkim konsumentów. Domagamy się przestrzegania jednego z ich podstawowych praw: prawa do uzyskania wyczerpującej informacji na temat produktu. Szczególnego znaczenia nabiera ono podczas zakupów żywności. Z różnych względów – zdrowotnych, światopoglądowych, religijnych – chcemy wiedzieć, co dokładnie trafia na nasze talerze. Powinniśmy być informowani, czy dany produkt zawiera GMO, czy jest od nich wolny. Jako przedstawiciele obywateli, zbieramy ich głosy, m.in. poprzez deklarację poparcia kampanii.

Więcej informacji:
www.facebook.com/chcewiedziecpl

Po drugie

Powstrzymanie TTIP/CETA

Polskie rolnictwo oparte jest głównie na niewielkich, rodzinnych gospodarstwach, coraz częściej ekologicznych, przestrzegających wysokich standardów upraw i hodowli zwierząt. Produkowana jest w nich żywność najwyższej jakości, dzięki czemu polscy konsumenci mają pewność, że to, co trafia na ich stół, jest zdrowe i smaczne. Jest to także jeden z filarów naszego eksportu – polskie produkty są znane i cenione na całym świecie.

Planowane umowy handlowe między Unią Europejską a USA i Kanadą (TTIP i CETA) mogą negatywnie wpłynąć na polskie rolnictwo. Napływ niskogatunkowej żywności zza oceanu spowoduje upadek wielu gospodarstw w Polsce. Osłabi też ochronę konsumentów przed GMO oraz szkodliwymi środkami chemicznymi (chlor wykorzystywany do płukania kurczaków, hormony wzrostu przy hodowli krów, wiele pestycydów zabronionych w UE), masowo używanymi w produkcji żywności w Ameryce Północnej.

Nasza kampania dąży do całkowitego i jednoznacznego wyłączenia z umów TTIP i CETA wszystkich kwestii, które mają negatywny wpływ na tradycyjne rolnictwo, a także wysoką jakość i bezpieczeństwo polskiej żywności. Apelujemy o to do Pani Premier i Ministra Rolnictwa. Jeśli inne kraje nie zgodzą się na ten postulat, Polska powinna umowy stanowczo odrzucić.

PolecamyDo czytania i oglądania 🙂

TAK dla jednolitego znaku „wolne od GMO”!

TAK dla jednolitego znaku „wolne od GMO”!

Filmik kampanii społecznej „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”

Oglądaj więcej
Poradnik Chcę wiedzieć

Żywność wolna od GMO w Polsce?

Poradnik dla konsumentów

Oglądaj więcej
Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi. Ty też!

Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi. Ty też!

Spot kampanii „Wolne od GMO? Chcę wiedzieć!”

Oglądaj więcej

Wspieraj nasDziałamy dzięki Tobie

Pomagaj stale

Dołącz do Społeczności Aktywnych Obywateli

Włącz się

Wpłać

Pomóż nam wygrywać w sprawach ważnych dla nas wszystkich

Zostań Darczyńcą

Dołącz do nas

Czekamy na tych, którzy chcąc zmieniać Polskę, zaczynają od siebie

Czekamy na Ciebie

Kupujesz? Pomagasz!

Wspieraj nas robiąc zakupy w Internecie

Wspieraj przez FaniMani