INSPRO w Berlinie na międzynarodowej demonstracji przeciwko przemysłowemu rolnictwu „Wir haben es satt” („Mamy tego dość”)


21 stycznia br. trzyosobowa reprezentacja INSPRO wzięła udział w 7 corocznej demonstracji na rzecz rolnictwa przyjaznego dla środowiska, zwierząt, zdrowia konsumentów i klimatu.

Na Placu Poczdamskim zebrało się około 18 tysięcy protestujących, zarówno indywidualnych osób, jak i przedstawicieli ponad 100 organizacji rolniczych, pszczelarskich, konsumenckich i społecznych. Kolorowy pochód przeszedł ulicami Berlina w asyście 130 traktorów! Kulminacją marszu było zaprezentowanie 9-cio punktowego apelu – planu promującego zrównoważone rolnictwo. I choć naturalne, że słowa manifestu w największym stopniu odnosiły się do Niemiec, to ich treść jest uniwersalna, gdyż z podobnymi problemami zmaga się cały świat.

To ważne również w kontekście planowanych umów atlantyckich CETA i TTIP, które mogą uczynić Europejczyków przymusowymi konsumentami nieoznakowanej żywności GMO, kurczaków płukanych w chlorze i wołowiny z hormonami wzrostu.

Po manifestacji część uczestników udała się do siedziby Fundacji im. Heinricha Bolla, gdzie mogła nasycić się darmowym posiłkiem i rozpocząć sesję dyskusyjno-warsztatową. Wyjazd był dla naszej ekipy świetną okazją do poznania ciekawych ludzi.

W tym miejscu dziękujemy serdecznie za gościnę i inspirujące rozmowy Josephine i jej mężowi z miasta Biesenthal, którzy przyjęli nas pod swój dach. Jospephine współprowadzi w swoim mieście lokalne centrum kultury w budynku dawnego dworca kolejowego i jest bardzo zaangażowana w lokalne inicjatywy ekologiczne. Na organizację opisywanego wydarzenia można spoglądać z lekką zazdrością. Skala przedsięwzięcia, jego rozmach, program i zaangażowanie zwykłych obywateli-rolników (część z nich przyjechała traktorami z miejsc oddalonych o kilkaset kilometrów) naprawdę robią wrażenie. A więc do zobaczenia za rok!