Byliśmy na Wielkiej Demonstracji przeciwko CETA


INSPRO wziął aktywny udział w Wielkiej Demonstracji przeciwko TTIP i CETA.

15.10 br. pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi zebrało się ok. 5000 osób, które następnie w kolorowym korowodzie przemaszerowały ulicami Warszawy pod siedzibę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ze specjalnej ruchomej platformy liderzy demonstracji zagrzewali uczestników bojowymi hasłami, były balony, transparenty i… wielki kurczak na sterydach prosto z Kanady – symbol żywności o niskiej jakości, czy produkowanej w oparciu o GMO, która po podpisaniu umowy CETA może zalać Polskę wypierając tą tradycyjną i regionalną oraz powodując upadek wielu gospodarstw rodzinnych.

© Piotr Skubisz
© Piotr Skubisz

Sukcesem jest to, że wśród zebranych byli przedstawiciele różnych, czasami skrajnych środowisk: aktywiści z „lewej” i „prawej” strony, związkowcy, rolnicy i konsumenci z całej Polski, kobiety z dziećmi, emeryci. Cieszy, że hasło „porozumienie ponad podziałami” w tym przypadku zdało egzamin.

© Piotr Skubisz
© Piotr Skubisz

Byliśmy zaangażowani w pomoc organizacyjną całego przedsięwzięcia (brawa dla Pauliny Loty!). Dodatkowo Paulina wraz z Rafałem Górskim mieli okazję przemawiać do zebranych, a kilkuosobowa reprezentacja naszej organizacji niosła transparenty i skandowała hasła przeciwko niesprawiedliwym umowom TTIP i CETA.

Wielka Demonstracja pokazała, że w obliczu kryzysu Polacy są w stanie się zjednoczyć i wyjść na ulice. Szkoda, że „elity” rządzące nie liczą się z opinią obywateli, a to my wszyscy – konsumenci – jesteśmy największymi odbiorcami umów tego typu i to my najwięcej na nich tracimy.

© Piotr Skubisz
© Piotr Skubisz